Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/uwekind/blogs/wp-content/plugins/divi-builder/includes/builder/functions.php on line 5536
Защо децата трябва да се научат да програмират – Yuri's Blog Skip to content

Защо децата трябва да се научат да програмират

В днешно време важността на програмирането и мястото му в образованието се превърна във все по-обсъждана тема. Дори и новите учебни програми на образователното министерство започнаха плахо да гледат в тази посока.

Програмирането неслучайно стана толкова популярно. Изучаването и запаметяването на факти е от все по-малко значение в един свят, където Google може да отговори на почти всеки въпрос в рамките на няколко секунди. Затова образованието трябва да залага на развиването на умения, които ще дадат възможност на децата да успеят. Този набор от умения трябва да включва и програмиране.

Ние в Увекинд винаги сме гледали по-напред и отдавна сме осъзнали важността на развиването на различни умения. И програмата, по която работим вече повече от 5 години – International Baccalaureate® (IB) Middle Years Programme (MYP) ни дава тази възможност.

Развиването на умения за програмиране стартирахме още преди две години с Ателие по програмиране. Съвсем естествено беше да задълбочим работата си и от тази година освен в ателието, програмирането вече е част от учебната програма на петокласниците.

Ще ви представя моите аргументи защо развиването на умения в децата да програмират е много важно.

Програмиране е базова грамотност в дигиталната ера

Децата растат в много по-различен свят от този на своите родители. Мобилни телефони, компютри, Youtube, Netflix и Facebook вече са част от ежедневието им. Дори и играчките вече са цифрови, а много от тях и програмируеми като Lego и новото поколение LeapFrogs.

Едно е да знаеш как да използваш тези технологии, съвсем друго е, обаче, да разбереш логиката зад тях. Когато се учат да програмират, децата започват да разбират дигиталния свят, който обитават. Програмирането обръща наопаки привидната “магия” на технологиите, така че децата наистина да могат да разберат логиката и науката, които контролират тази технология – откритие, което е още по-вълшебно.

Нашата зависимост (в добрия смисъл на думата) от технологиите ще нараства. Затова е важно и трябва учениците да могат не само пасивно да консумират тази технология, но и да я разбират и контролират.

Програмирането променя света

През последните няколко века хората са разчитали на писаното слово, за да разпространяват идеи. Способността да се пише е възможността за създаване на промяна. Днес писането не е достатъчно.

Спомнете си за Арабската пролет. Социалните медии активираха революционна вълна от протести и демонстрации, които промениха Близкия изток. Писането изигра решаваща роля в разкриването на несправедливостите, но хората имаха нужда и от начин да се организират и да протестират. Едно есе, без значение колко добре е написано, не можеше да отбележи тази промяна от само себе си.

Виждаме навсякъде около нас, че програмирането променя света.

“Имаш идея за нещо иновативно? Чудесно. Можеш ли да й вдъхнеш живот?”

Всеки има идеи. Но само малцина могат да ги направят реалност. Способността да програмираш разделя тези, които просто имат идеи от тези, които могат да превърнат своите идеи в реалност.

Ако искате вашето дете да бъде мислител и новатор, който може да вдъхне живот на своите идеи, насърчавайте го да се научи как да програмира. Програмирането дава на децата увереност, че те могат да бъдат дизайнери и строители.

Кой казва, че да се научиш да програмираш е трудно?

Да се научиш как се програмира, е като да учиш всеки друг език, в който уменията трябва да се практикуват и тестват. Точно както езиците отварят възможност да общуваме помежду си, така програмирането дава на децата възможност за създаване на технологии, които влияят на хората около тях. Само с компютър, децата могат да използват своите умения за програмиране, за да създават неща, които могат да променят света.

Има достатъчно среди, които могат да бъдат използвани, за да се научат децата да програмират. В Увекинд избрахме да използваме Scratch – разработка на Massachusetts Institute of Technology, специално разработена за деца. Не без значение е и, че се разпространява напълно безплатно.

Ако едно дете програмира даден обект да се движат по определен начин и след това веднага вижда резултата, които иска, то вече знае, че е написало кода правилно. Това почти моментално виждане на положителен резултат от работата на детето е жизненоважно, а средата се превръща в невероятно мощен образователен инструмент.

Ако децата ви не са се научили как да програмират, сега е времето да се започне!