Skip to content

Teaching with #Tech: Погрешните схващания

Развитието на технологиите разрушава някои традиционни схващания и сериозно променя всеки аспект на нашия живот. Интегрирането на технологиите в образованието вече започна да възстановява процеса на преподаване и учене и води до нови видове методики и педагогики. Въпреки, че има огромен потенциал в технологиите, все още много учители не ги приемат напълно и мненията им се различават драстично за ползите от всеобхватното им интегриране в образователния процес. С този пост ще се опитам да разсея някои погрешни схващания, свързани с използването на технологиите в образованието.

ipad-1126136_1280

#1: Технологиите са скъпи.

Заради ограничения бюджет в целия сектор на образованието както в България, така и по света, директорите на училищата станаха много предпазливи по отношение на разпределяне на средствата за подобряване на инфраструктурата. Да, може би някои устройства изискват повече средства, но ползите от въвеждането и използването им може да компенсира разходите с времето.

Използването на технологии в образованието спестява време и усилия на учителите, подобрява тяхната ефективност и спомага за повишаване на резултатите на преподаване драстично. Съдържание в цифров формат е значително с по-ниска цена, отколкото тази на хартиените учебници и помагала, които освен това и не са приятелски настроени към околната среда.

През последните няколко години скорост набира един доста креативен начин за интегриране на технологиите при това с малък бюджет – движението Bring Your Own Device/Technology (BYOD или BYOT). През 2014 списание Forbes обяви, че BYOD/BYOT е следващата революция в образованието. За плюсовете и минусите от имплементирането на BYOD в образованието може да прочете тук или да видите тук. Училищата могат да насърчават такава програма, като в комбинация с това да създадат база данни с безплатни уеб ресурси (пиратстването на филми, музика, книги и софтуер не е безплатен ресурс).

Ние в International School Uwekind вече втора година имаме такава програма – Bring Your Own Device, която работи изключително успешно. Децата обичат да работят със собственото си устройство – телефон, таблет и/или лаптоп. Познават го добре и се чувстват много по-уверени в работата си. Така и учителя е свободен и много по-уверен да използва технологии в преподаването.

#2: Използването на технологиите е трудно.

Технологиите се променят толкова бързо, че е трудно човек да стане експерт с всички нови джаджи. Само до преди няколко години desktop компютри и Smartboards бяха единствените технологии в училищата. В днешно време, наред с лаптопите, смартфоните и таблетите печелят популярност в сферата на образованието. Добрата новина е, че технологииите стават все по-лесни за използване. Не ви е нужен наръчник с инструкции, за да използвате iPad, нали?

Образователните технологии от следващо поколение ще бъдат още по-лесни за използване и с интернет на върха на пръстите ви няма да е трудно да получите необходимата информация, когато имате нужда от нея.
Преподавателите трябва да излязат извън рамката на самоналожените вярвания и ограничения за трудността при използване на технологиите и да бъдат уверени и с желание да опитват нови неща за подобряване на преподаването и ученето.

За щастие, учителите в нашето училище не само не робуват на такива погрешни схващания, но и не се страхуват да използват технологиите и са отворени към всякакви нови неща. Ежедневно колегите ми се обръщат към мен с въпроси когато срещнат трудност, предлагат използването на нови онлайн платформи и т.н.

#3: Интегрирането на технологиите изисква много време.

Всички сме чували за удобното извинение – липсата на време, което пречи да интегрираме и използваме технологиите. Вярно е, че учителите са много заети – да спазват учебните програми, да проверяват задачи, да дават обратна връзка на ученици и родители, да не говорим за архаичната и напълно излишна задължителна училищна документация, отнемаща огромна част от времето му и докато изпълнява ежедневните си задължения не му остава никакво желание да опитва нови подходи. Но е важно учтелите да осъзнаят, че нашите ученици сега живеят с технологиите и трябва да намерят място в ежедневието си за технологите, за да са свързани по-добре с децата.

Да, използването на технологии в преподаването в началото ще отнеме време, но в процеса на работа то ще се превърне в рутина. В дългосроен план, технологиите могат да спестят много време, което те могат да използват за професионално развитие или пък просто за почивка.

#4: Използването на технологиите трудно се контролира и затруднява ученето.

Голяма част от учителите и родителите се тревожат, че въвеждането на технологии в училище ще отвлече вниманието на децата и ще възпрепятства тяхното обучение. Не съвсем без основание са и страховете,свързани със сигурността, като децата могат да бъдат изложени на неподходящи или опасни уеб сайтове, както и онлайн преследвачи.

Начинът за справяне с тези проблеми е чрез въвеждане на мерки за сигурност, както и насърчаване на културата на Digital Citizenship. Една здрава и новаторска култура на учене ще мотивира учениците да поемат отговорност и по-добре да ги подготви за реалния свят.

От средата на миналата учебна година в нашето училище започнахме процес по имплементиране на Digital Citizenship Curriculum в нашата програма. Все още сме в много начален етап, но първите резултати вече могат да бъдат почувствани.

Изброените по-горе често срещани заблуди насърчават чувството на страх сред преподавателите и възпрепятства адаптирането на образователните технологии. Не можем обаче да си затваряме очите пред факта, че технологиите проникват и ще прониквават все по-дълбоко във всеки аспекти на образованието и промените са неизбежни.

Всички ние сме длъжни да да направим най-доброто за подобряване на преподаването и ученето и да подготвим децата за бъдещето.

* * *
Photo credits: lcr3cr (CC0 Public Domain)